Aktivistkinje te organizacije i njihove pristalice u 17 sati ispisali su na podu solju "Vukovar" i zapalile sveće.
Razvili su velike transparente sa natpisom "Nikada nećemo zaboraviti zločine u Vukovaru" i "Odgovornost", kao i manji transparent na kojem je pisalo "Vukovar (1991-2018), JNA je držala pod opsadom Vukovar 87 dana, ubijeno je oko 25.000, a nesrpsko stanovništvo je proterano".
Na tom transparentu je ispisano i da je "Na Ovčari ubijeno više od 200 bolesnih i ranjenih zarobljenika iz vukovarske bolnice, u urbicidu je razoren skoro čitav grad", a dodaje se da je "kroz logore u Srbiji (Aleksinac, Begejci, Beograd, Niš, Sremska Mitrovice, Stajićevo) prošlo ; više hiljada zarobljenih i zarobljenica".
Koordinatorka Žena u crnom Staša Zajović kazala je da je zločin u Vukovaru jedan od najvećih počinjenih na prostoru bivše Jugoslavije, te da je "rušenje i ubijanje Vukovara postalo simbol za varvarsko rušenje gradova".
"Nikada nećemo zaboraviti 19. septembar 1991. godine kada su tenkovi JNA otišli da razore Vukovar prekriveni cvećem građana Beograda. Taj čin je ostao prekriven ćutanjem i mi želimo ovim ne samo da uputimo krik protiv zaborava i protiv poricanja", kazala je Zajović.
Ona je dodala da se zločin u Vukovaru ne nalazi u udžbenicima, a da "osuđeni ratni zločinci poput Veselina Šljivančanina moralni i politički autoriteti sponzorisani od države" i "vrše reviziju sudski utvrđenih činjenica u Hagu i reviziju istrorijskih događaja".
"To jako povređuje i ponižava žrtve i zapravo pokazuje kontinuitet nekažnjivosti u Srbiji koji se očituje i u činjenici da suđenje za zločin u Ovčari 15 godina traje bez pravosnažne presude, zločin u Lovasu nad civilnim stanovništvom je 10 godina bez pravosnažne presude", rekla je Zajović i dodala da je "opstrukcija pravosudnih organa premanentna i veoma zabrinjavajuća".
Zajović je izrazila nadu da će proces evropskih integracija morati da prisili Srbiju da okonča te sudske postupke i "okočna kažnjavanje samo niskorangiranih počinilaca zločinaca, direktnih izvršilaca, a ne nalogodavaca".
"Mnogi od onih koji su odgvorni za zločine u Vukovaru provode mirno svoje penzionerske dane, za konc logore kojih u Srbiji ima na više lokacija i koji su trajali u kontinuitetu od oktobra 1991. pa sve do decembra 1992. godine. Za taj zločin i brojne zločine nad civilima niko nije odgovarao", ocenila je Zajović.
Ona je ukazala na to da ta organizacija pruža punu podršku zarobljenicima tih logora koji su pokrenuli tužbe protiv Srbije za materijalnu odštetu i da već 15 godina sa više od 25 organizacija civilnog društva zahtevaju da se obeleže mesta zločina u Begejevcima i Stajićevo, da se otvore arhivi Vojske Srbije, te da se sazna o nestalima u Vukovaru.
Iz organizacije Žene u crnom najavili su da će sutra, 19. novembra prisustvovati komemorativnim skupovima sa preživelim građanima Vukovara.
Vukovar je 1991, od avgusta do novembra, 87 dana bio pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija. Po podacima vukovarske bolnice, tokom tromesečne opsade poginule su 1.624 osobe, a ranjeno više od 2.500. Oko 5.000 ljudi odvedeno je u logore u Srbiji, a iz grada je proterano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, među kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovčari u noći od 20. na 21. novembra 1991. Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 osoba, a još se traga za posmrtnim ostacima njih oko 70.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj ocenio je danas kao neprihvatljiv i nerazuman predlog ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića o razgraničenju Kosova i Srbije na etničkim osnovama ističući da tako nešto nikada i nigde nije ostvareno.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas u Beogradu da je razgraničenje zvanična pozicija Srbije u dijalogu s Prištinom ali da ne može da govori o tome jer se o razganičenju nije razgovaralo.
U političkim i krugovima analitičara na Kosovu su prisutne špekulacije da bi predsednica političke stranke Alternativa i poslanica Skupštine Kosova, Mimoza Kusari Ljilja mogla biti premijer tehničke vlade koja bi mogla biti formirana u slučaju izglasavanja nepoverenja vladi premijera Ramuša Haradinaja.
Direktor niškog Doma zdravlja Milorad Jerkan izjavio je danas da očekuje da će epidemija gripa do početka marta biti u potpunoj stagnaciji, kao i da "ne veruje" u to da se podaci o gripu kriju.Jerkan je na tribini o gripu, koju je u Skupštini grada Niša organizovao Savet za zdravstvo Gradskog odbora Srpske napredne stranke, rekao da Dom zdravlja obično u ovo doba godine ima 7.000 do 8.000 pacijenata dnevno, a da sada ima ispod 5.000.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin i zamenik ministra spoljnih poslova Venecuele Ivan Hil ocenili su danas u Beogradu da su odnosi dve zemlje prijateljski i da se obe države zalažu za poštovanje međunarodnog prava.
Šef kabineta premijera Kosova Avni Arifi optužio je danas visoku predstavnicu EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiku Mogerini da se "prestrojila prema Beogradu" i da zahtevom Prištini da ukine takse na uvoz robe iz Srbije i BiH, "uslovljava dijalog o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije".
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović rekla je danas da nije zadovoljna dinamikom kojom "Energoprojekt" radi autoput na Koridoru 11 od Obrenovca do Ljiga.
Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas, na početku radova na rekonstrukciji zgrade Pravosudne akademije, kako očekuje da će njeno svečano otvaranje biti za godinu dana a da će se do tada usvojiti ustavne izmene u pravosudnoj oblasti.
U Srbiji će sutra, posle jutarnje magle i slabog mraza, pre podne biti pretežno sunčano, a posle podne prolazno naoblačenje, ali će se zadržati suvo vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Adaptacija prizemlja Direkcije PIO Fonda po ceni od 1.000 evra po kvadratu bez uračunatog PDV-a finansira se sredstvima koja u Fond uplaćuju svi zaposleni građani Srbije, a ovaj posao odobrio je Upravni odbor Fonda, u kome većinu čine članovi koji su izabrani na predlog Vlade, piše danas Insajder.
Kraljevačka policija uhapsila je danas bivšu službenicu Višeg javnog tužilaštva u Jagodini zbog sumnje da je od decembra 2014. do decembra 2017. godine, novac koji je trebalo da bude isplaćen veštacima i advokatima za izvršene usluge, prebacivala na svoj i tekući račun bliskog rođaka, čime je oštetila budžet Srbije za više od 1,8 miliona dinara, saopštio je danas MUP.