Gabrijel je na konferenciji za novinare s predsednikom Aleksandrom Vučićem rekao da se Nemačka raduje uspešnom razvoju Srbije tokom vremena dok je Vučić bio premijer i predsednik, ali da treba nastaviti da se radi na reformama što pre.
"Ja lično mislim da ne sme da se čeka do 2025, već sada moramo da počnemo radimo da pokažemo da se isplati krenuti ka EU", rekao je Gabrijel.
Navodeći da je u EU od centralnog značada da se ispunjavaju evropski standardi u vladavina prava, nezavisnosti pravosuđa i slobodi štampe, Gabrijel je rekao da tu neće biti nikakvih popusta.
"Tu ne dajmo kredit, tu nećemo morati manje da radimo, već naprotiv treba više da radimo. Mi želimo da Srbiju podržimo u tome", rekao je šef nemačke diplomatije.
Gabrijel je rekao da su i EU i Nemačka zainteresovane da se situacija između Beograda i Prištine, Srbije i Kosova rastereti.
"Važno je da se nešto učini ne samo zato što to traži EU već zato što je to u interesu građana i u Srbiji i na Kosovu", rekao je Gabrijel.
Gabrijel je rekao da je je potrebno razviti bolje odnose u regionu, navodeći da je "EU primer kako iz najtežih ratova, čak genocida može nastati prijateljstvo".
"Ova zemlja i susedne zemlje se mogu razviti u blagostanju i da postanu članice EU", rekao je Gabrijel.
On je rekao da je Srbija ključna zemlja na Zapadnom Balkanu, mada "ne može Srbija sama da stabilizuje region, ali je sigurno da bez Srbije nema stabilnosti regiona", rekao je Gabrijel.
Gabrijel je rekao da EU želi što više da se poveže i među zemljama koje su članice ali i da obuhvati druge zemlje, jer će se tako jače čuti evropski glas u svetu u kojem drugi regioni dobijaju na snazi.
"Zajedno sa svima onima koji spadaju u Evropu, a Srbija svakako spada u Evropu, naša deca će imati glas", rekao je šef nemačke diplomatije
On je rekao da u Nemačkoj postoji ogromna simpatije prema Srbiji što ima veze i s 400.000 građana Nemačke koji su poreklom iz Srbije
Vučić: Srbija najviše očekuje od Nemačke
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je sa šefom nemačke diplomatije Zigmarom Gabrijelom razgovarao u Beogradu o podršci Nemačke i obavezama Srbije na putu ka EU.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Vučić je rekao da Srbija najviše očekuje od Nemačke koja "neretko ima čvrst, tvrd i težak stav, ali je pouzdan i siguran partner Srbije na njenom evropskom putu".
Kao prvu obavezu Srbije u približavanju EU, Vučić je naveo "očuvanje mira i stabilnosti u regionu", kao drugu normalizaciju odnosa a Prištinom, a kao treću pogalvlja 23 i 24 - vladavina prava, funkcioisanje pravosuđa i sloboda izražavanja.
On je rekao da je Srbija do sada učinila sve za očuvanje mira i stabilnosti u regionu i da će to činiti i ubuduće, kao i da radi na pronalaženju rešenja sa Kosovom.
Dodao je da je to u kratkom vremenskom roku veoma težak zadatak ali da bi Srbija volela da do 2025. završi posao i postane deo EU.
Vučić je kazao da Srbija i Nemačka imaju trgovinsku razmenu od 4,4 milijarde evra, čime je Nemačka najzančajniji trgovinski partner za Srbiju i po pitanju uvoza i po izvozu.
On je rekao da nemačke kompanije zapošljavaju 37.000 radnika u Srbiji i da Srbija želi još više nemačkih investicija.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas u Beogradu da je razgraničenje zvanična pozicija Srbije u dijalogu s Prištinom ali da ne može da govori o tome jer se o razganičenju nije razgovaralo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će građani uskoro na izborima odlučivati o tome ko će biti na vlasti, a ko u opoziciji.
Predsednik Narodne stranke i predsedavajući Saveza za Srbiju Vuk Jeremić izjavio je da "neće biti nikakvih vanrednih izbora", jer će protesti širom Srbije nastaviti da rastu, a da će opozicija pobediti na izborima "kada ih jednom bude".
Ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib izajvio je danas da Evropa nije kompletna bez Zapadnog Balkana čijim će zemljama, kada budu spremne za članstvo, vrata biti širom otvorena.
Odbornička grupa "Savez za Srbiju" saopštila je danas da je "nesposobna gradska vlast" u Beogradu već u februaru primila 222,8 miliona dinara iz budžetske rezerve Srbije, zbog, kako se navodi u rešenju Vlade, "izvršavanja obaveza koje nije bilo moguće predvideti u vreme donošenja gradskog budžeta, a koje im ugrožavaju tekuću likvidnost".
Protivljenje zajedničkom rešenju problema Kosova moglo da se prevaziđe po ključu Grčke i Severne Makedonije - da se u prvi plan stavi direktna korist od evropskih integracija, ocenio je za Glas Amerike (VoA) član Atlantskog saveta i jedan od autora strategije te organizacije o Zapadnom Balkanu Damir Marušić.
Rukovodstvo reprezentativnog Policijskog sindikata Srbije donelo je odluku da organizuje proteste i pozove svoje članove na ulice, pošto se, kako navode, nastavljaju pritisci i progon njihovih članova.
Platforma koju je usvojila pregovaračka ekipa i koja je dostavljena Skupštini Kosova na usvajanje nije dovoljno insistirala na tome da Srbija prizna teritorijalni integritet Kosova, te da je treba dopuniti, piše Koha ditore.
Dečak M.J. (11) iz Pirota zadobio je teške telesne povrede kada je pao sa drvenog stepeništa srednjevekovne tvrđave Kale u Pirotu koja je nedavno rekonstruisana, rečeno je agenciji Beta u Policijskoj upravi Pirot.
Adaptacija prizemlja Direkcije PIO Fonda po ceni od 1.000 evra po kvadratu bez uračunatog PDV-a finansira se sredstvima koja u Fond uplaćuju svi zaposleni građani Srbije, a ovaj posao odobrio je Upravni odbor Fonda, u kome većinu čine članovi koji su izabrani na predlog Vlade, piše danas Insajder.
Pisac iz Hrvatske Viktor Ivančić izjavio je da bez rušenja nacionalističkih režima koji vladaju u regionu neće biti moguća bolja budućnost za građane tih zemalja.