08.06.2019 | 14:30h ► 16:10h Pariz

Đoković bez finala Rolan Garosa

Đoković bez finala Rolan Garosa Foto: Beta/AP/Pavel Golovkin
Srpski teniser Novak Djoković nije uspeo da se plasira u finale Otvorenog prvenstva Francuske, pošto je danas izgubio od Austrijanca Dominika Tima sa 2:6, 6:3, 5:7, 7:5, 5:7.

Meč je trajao četiri sata i 13 minuta, a igran je u dva dana, juče, u petak, kada je prekinut zbog vremenskih uslova pri rezultatu 1:1 u setovima i 3:1 za Tima u trećem setu, i u nastavku danas, u subotu.

Timov protivnik u finalu biće jedanaestostruki šampion Rolan Garosa, Španac Rafael Nadal koji je u polufinalu ubedljivo nadigrao Rodžera Federera u tri seta.

Polufinalni mečevi igrani su na Rolan Garosu u lošim vremenskim uslovima jer je padala kiša, duvao je jak vetar, a bilo je i hladno.

To je bio razlog što je meč Đoković-Tim u petak prekidan dva puta, prvo nakon 50 minuta igre, tokom drugog seta, i ponovo u trećem setu, posle čega je nastavak odložen za subotu.

U subotu je zbog kiše takođe došlo do prekida meča, u petom setu, kod rezultata 2:2 u setovima i vođstva Dominika Tima od 4:1.

Prvi teniser sveta, Đoković započeo je meč protiv Tima ispod nivoa svoje igre. Dozvolivši protivniku da tokom prvog seta napravi dva brejka – u trećem i sedmom gemu – ujedno mu je omogućio ubedljivo vođstvo od 6:2 na startu meča.

Tokom čitavog prvog seta, Novak se žalio na vremenske uslove, a pošto mu je Austrijanac oduzeo po drugi put servis, posle sedmog gema zatražio je da razgovara sa supervizorom. Ovaj je odlučio da se meč, koji se igrao na temperaturi od 15 stepeni, uz sipljivu kišu i po jakom vetru, ne prekida.

U drugom setu Đoković je igrao agresivnije, realizovao je nekoliko sjajnih poena na svom servisu i napravio brejk u osmom gemu za 5:3. Uspešan u narednom servis gemu, priveo je drugi set rezultatu 6:3 u svoju korist. Tokom drugog seta, zbog lošeg vremena, odlukom sudija, meč je prekinut kod rezultata 3:2 za Novaka, da bi bio nastavljen posle 15-minutne pauze.

Novi prekid igre zbog kiše i vetra koji je duvao oko 70 kilometara na sat napravljen je u trećem setu, neposredno pošto je Tim oduzeo Đokoviću servis i poveo sa 3:1.

Sutradan, u nastavku igre, obojica igrača pokazala su najveću borbenost. Novak je uspeo da napravi brejk u sedmom gemu za 3:4, ali mu je Dominik uzvratio u dvanaestom gemu i osvojio treći set sa 7:5.

Neverovatna borba između Đokovića i Tima vodila se u četvrtom setu.

Novak se trudio da napravi preokret i obezbedi igru u petom setu, a Dominik se, posle dva osvojenog seta borio za pobedu u meču.

Tokom tog seta, protivnici su napravili svaki po dva brejka do osmog gema i rezultata 4:4, posle čega su dobijali svoje servise do jedanaestog gema, kada je Novak treći put oduzeo servis Dominiku i poveo sa 6:5. U narednom gemu bio je uspešan na svom servisu, priveo je četvrti set rezultatu 7:5 u svoju korist i izjednačio rezultat u setovima na 2:2.

U petom, odlučujućem setu, Novak je davao sve od sebe, kao i tokom čitavog meča gađao je što je više mogao u bekhend stranu protivnika, jer je Timu bekhend slabija tačka igre, ali je mnogo i grešio, a često jednostavno nije imao sreće.

Tim je iskoristio šansu i napravio brejk u četvrtom gemu za 3:1, pre nego što je meč prekinut zbog kiše kod rezultata 4:1 za Tima, a na servisu je bio Novak.

U nastavku, Đoković je uzvratio ribrejkom u sedmom gemu za 3:4, ali je odmah potom izgubio svoj servis i Tim je poveo s 5:3. U jednom od najuzbudljivijih i najdramatičnijih trenutaka igre, Novak je uspeo Austrijancu, koji se borio za pobedu u meču, da oduzme servis i da smanji rezultat na 4:5, da bi potom osvojio svoj servis i izjednačio na 5:5. Tim je dobio dva naredna gema, okončao set sa 7:5 i pobedio u meču sa 3:2.

Novak je do polufinala došao pobedom nad Nemcom Aleksandrom Zverevim od 3:0, dok je Tim u četvrtfinalu s istim rezultatom nadigrao Rusa Karena Hačanova.

Đoković i Tim do sada su imali osam duela, a Novak je odneo pobedu u šest.

Poslednji meč, koji je i sam Novak nazvao "tesnim", odigrali su u Madridu ove godine, a Đoković je pobedio zahvaljujući dobijanju dva seta u taj-brejku.

Novak je u dosadašnjoj karijeri osvojio pariski gren slem samo jednom, 2016. godine.

Drugi teniser sveta Rafael Nadal rekao je uoči finala, u kojem će igrati protiv Tima, da su Đoković, Tim i on "teniseri koji su možda ostvarili najbolje rezultate na šljaci".

Izbegavši da daje bilo kakve prognoze pred finale u kojem će pokušati da osvoji dvanaesti trofej pariskog gren slema, rekao je da je "dosad igrao dobro" i da "ima poverenja u sebe", da bi lakonski dodao: "Ali, to je uvek samo meč i svašta može da se dogodi".

izvor: Mira Popović