Izvori iz EPP rekli su makedonskoj agenciji da je ponašanje VMRO DPMNE, koja se suprotstavlja sprovođenju dogovora s Grčkom o rešavanju spora oko imena Makdonija, izazvalo veliki gnev kod najviših čelnika najuticajnije političke grupacije u EU.
Članovi EPP su skoro sve demohrišćanske partije zemalja članica Unije i kadidata.
Makedonska agencija MIA navodi da je u nedelju predsednik EPP Žozef Dol telefonom razgovarao sa liderom VMRO DPMNE Hristijanom Mickoskim i da je bio nediplomatski direktan.
Dol je, kako se navodi, "krajnje nediplomatski i na strog način" upozorio Mickoskog da će njegova stranka, ukoliko ne dozvoli demokratsku debatu za usvajane Prespanskog dogovora u parlamenetu, "morati u potpunosti da snosi odgovornost za sve posedice sa kojima će se suočiti Makedonija".
Diplomate u Briselu, prema MIA, strahuju da će bez o sprovođenja Prespanskog dogovora Makedonija biti izolovana poltički i ekonomski i suočiće se sa rizikom od demokratskog nazadovanja.
Čelnici EPP su Mickoskom stavili do znanja da je jedna od mogućih posledica sa kojima se suočava VMRO DPMNE i "isključivanje iz redova te evropske porodice".
Prema izvorima MIA, Mickoski nije ušao u konflikt sa EPP, ali je bio potpuno zatvoren i "duboko zarobljen".
EPP, i pored oštrih kritika vladavine VMRO DPMNE u prošlosti, nikada do sada nije javno izrazila razočaranje u nesaglašavanje sa sestrinskom partijom u Makedoniji.
Parlament Makedonije danas je počeo razmatranje predloga vlade Zorana Zaeva za izmene Ustava u skladu sa sporazumom s Grčkom o rešavanju spora oko naziva Makedonije, koji čelnici i deo poslanika VMRO DPMNE javno odbacuju tvrdeći da je "štetan za makedonsku državu i naciju".
Da bi izglasali ustavne promene, vladajućim strankama, SDSM i DUI, potrebna je dvotrećinska većina od 80 glasova, što znači da im je potrebna podrška najmanje devet poslanika opozicione koalicije VMRO-DPMNE.