Svaka verzija govori da je reč o slučajnosti.
Kako piše Njujork Tajms, prvi plavi sir je napravljen još pre dva milenijuma. Rokfort sir se pominje u spisima rimskog naučnika Plinija starijeg, u prvom veku nove ere. Ipak, neki istoričati tvre da on samo hvali galski kozji sir, i nikada ne pominje da je bio plav.
Prema legendi, zaljubljeni galski pastir ostavio je svoj ručak, sastavljen od hleba i sira, u pećini kako bi se našao sa svojom ljubavnicom. Ne znamo kako se ta ljubavna afera završila, ali ono što legenda kaže je da se taj pastir vratio posle tri meseca i setio da je ostavio ručak tu. Bio je verovatno jako gladan pa je pojeo plavi buđavi sir koji je našao. I očigledno mu se jako svideo.
Rokfort je od tada (ali i drugi plavi sirevi) poznat i cenjen sir, pa je tako bio omiljen i među kraljevima. Francuski kralje Čarls VI (Ludi) je još 1411. potpisao protkol kojim se štiti ovaj sir od inostrane konkurencije.
Britanci imaju svoju verziju ovog sira, kao i druge nacije (Danski plavi). I u svakoj zemlji je vezana slična priča za poreklo sira - nastao je slučajno.
Buđ koja se razvija na ovom siru se zove Penicillium roqueforti, i zapravo je vrsta gljivice. Može da se nađe u Rokfortu, Gorgonzoli i drugim sirevima. Iako neki i dalje praktikuju stari način proizvodnje, i ostavljaju sir u kontrolisanim uslovima da sam "sazri" do trenutka kada razvije buđ, mnogo je proširenija masovna proizvodnja. U fabrikama se sada ciljano dodaje gljivica, te današnji sirevi imaju kontrolisane šare aromatične buđi.
Infekcije sa mlečnog zuba se mogu preneti na kost i oštetiti zametak stalnog zuba.
Kumin ima visoke nutritivne vrednosti, sadrži monosaharin i polisaharide koji su prava riznica dijetalnih vlakana
Koenzim Q10 je antioksidans ubihinon koji organizam štiti od slobodnih radikala pokušavajući da ga sačuva od bolesti
Kraljica Elizabeta Druga, najdugovečnija vladarka Engleske, odnosno Velike Britanije, danas slavi 92. rođendan i nikada nije bila popularnija, pokazuju ankete.
Daleka rođaka pokojne meksičke slikarke Fride Kalo izjavila je danas da je sud izdao privremenu zabranu prodaje lutke Barbike s likom poznate umetnice.
Kako da "nateramo" nekog da uradi ono što želimo? Možemo ga ubeđivati logičkom argumentacijom, statistikama, istraživanjima, studijama, brojevima, a možemo i samo da ga dodirnemo.
Masnoćama bogata hrana koja se svakodnevno jede nepovoljno deluje ne samo na telo, već i na ljudski mozak, tvrde naučnici sa Oksforda.
Naučnici tvrde da muzika i pevanje ubrzavaju razvoj moždanih funkcija kod dece i pomažu u borbi protiv depresije.
Kengur u jednom zoološkom vrtu na jugoistoku Kine uginuo je pošto su ga posetioci, u želji da vide kako životinja skače, gađali kamenicama, javila je danas državna televizija ČTV.Dvanaestogodišnja ženka kengura podlegla je povredama u zoo vrtu u Fudžou.
Američka svemirska agencija NASA obeležila je nekoliko dana unapred 28 godina od lansiranja u svemir teleskopa Habl (Hubble) objavljivanjem fotografije zvezde nazvane Heršel 36 koja se nalazi 4.000 svetlosnih godina od Zemlje, prenela je agencija AP.
Pojedincima je glavobolja životni pratilac sa kojom se bude i ležu u krevet.
Tim Jutjubera otisnuo se putem drona u grad Fukušima u Japanu, napušten od 11. marta 2011. godine, kada je došlo do nuklearne katastrofe.