Ovih 5 činjenica o bolu u želucu morate da znate:
1. Boli i zbog stresa
Bezbroj je faktora koji mogu da dovedu do bolova u želucu, a među njima je i stres kojem smo sve više izloženi, zatim korišćenje alkohola i nepravilna ishrana. Izbegavajte da jedete hranu bogatu mastima, začinjenu i prerađenu hranu, kao i konzervanse koji doprinose problemima sa ovim organom.
2. Gastritis je najčešći
Jedno od najčešćih bolesti modernog društva je gastritis. Jedan od simptoma je bol u gornjem delu stomaka, podrigivanje ili štucanje. Gastritis često uzrokuju bakterijske infekcije među kojima je najpoznatija helikobakterija.
3. Nadraženi želudac
Do dijagnoze "nadraženog želuca" najčešće se dolazi zbog mučnine, nadutosti u crevima, gorušice, do bolova u želucu pa sve do zadaha iz usta. Dijagnozu nadraženog želuca lekar će postaviti nakon detaljnih pregleda i analiza koje ipak na kraju ne mogu da otkriju glavni uzrok ovog stanja.
4. Dispepsija
Dispepsija je zajednički naziv za teškoće koje su osećaju u gornjem delu probavnog sistema i javljaju se tokom korišćenja hrane. Najčešće se javlja u srednjim godinama (prosečna starost za dispepsiju je 55 godina) i pogađa pođednako oba pola, sa nešto većim brojem kod muškaraca. Simptomi su bol, osećaj nelagode, težine i mučnine u želucu.
Savetuje se prestanak pušenja, smanjenje prekomerne telesne mase i ne suviše začinjene hrane. Preporučljivo je koristiti maslinovo ulje kao izvor masnoće i redovno korišćenje mlečnih proizvoda (jogurt, kefir).
5. Kada treba potražiti pomoć stručnjaka?
Znak za uzbunu svakako je jak bol u želucu koja se širi u trbušnu duplju uz nadutost, mučninu i povraćanje, nemanje redovne stolice ili prisustvo krvi u stolici. U navedenim situacijama hitna medicinsku pomoć je neophodna.
Evropska unija (EU) postigla je danas načelni sporazum o ekološkim normama za teretna vozila u cilju smanjenja zagađenja vazduha.
"Volfgat", mali restoran u zabačenom delu Južne Afrike, proglašen je u Parizu za "restoran godine" u izboru Nagrade svetskih restorana, nove gastronomske klasifikacije koja teži promovisanju diverziteta na međunarodnoj gastronomskoj sceni.
Kuršumličanin Miodrag Mihajlović (58) počeo je pre godinu dana da sakuplja plastični otpad u naselju Kastrat u kome živi a nedavno je u tu akciju uključio i lokalne mališane kojima je, zauzvrat, napravio fudbalsko igralište u svom dvorištu.
Nekoliko britanskih poslanika pozvalo je danas na jačanje mera nadzora na društvenim mrežama, posebno na Fejsbuku, kako bi se sprečilo emitovanje pogrešnih informacija jer smatraju da neke društvene mreže deluju kao "digitalni gangsteri".
Efikasan je, jer se koriste jaki vitamini koji sprečavaju opadanje kose, jačaju koren kose i pomažu stvaranje melanina, u kombinaciji sa hranljivim uljem i medom.
Razlika u zaradi može kod jednom partnera da izazove osećaj bezvrednosti, a kod drugog frustracije što često rezultira prekidom veze.
Stručnjaci kažu da bi ishrana trebalo da se sastoji od trećine voća i povrća, trećine skrobnih ugljenih hidrata, a ostatak mlečni proizvodi i proteini.
Trening koji uključuje kratke intervale intenzivnog vježbanja (HIIT) delotvorniji je za gubitak kilograma od dužeg vežbanja nižeg intenziteta, pokazala je studija čije rezultate objavljuje BBC.
Pas rase border koli pronadjen je i spasen u volonterskoj spasilačkoj misiji dronom, pošto je pobegao i izgubio se kada ga je udario automobil u blizini mesta Laneli bič u Velikoj Britaniji.
Video striming platforma Amazon Prajm (Prime) saopštila je da će glumac Al Paćino igrati u novoj seriji "The Hunt" (Lov) o grupi lovaca na naciste u Njujorku '70-ih godina.
Moždane funkcije "noćnih ptica" i ranoranilaca tokom radnog dana razlikuju se, pokazalo je istraživanje koje prenosi BBC.